Kas yra paukščių gripas?
"Groward group" profesionalų komanda skiria daug dėmesio paukščių gripo situacijos sekimui pasaulyje. Dėl šio susirūpinimo taikoma vis daugiau apribojimų, užkertančių kelią užsikrėsti virusu: pašarų ir vandens kontrolės sistema, kad nekiltų užkrėtimo pavojus, nepriekaištingai švari aplinka, paukščiai izoliuojami nuo galimybės kontaktuoti su laukiniais paukščiais ar gyvūnais, reguliariai dezinfekuojamas ūkis ir stebimas pulkas.
Paukščių gripas - tai labai užkrečiamas virusas, pavojingas vištoms, antims, žąsims, kalakutams ir ereliams. Kuris plinta per seiles, išmatas ir nosies išskyras; dėl to jį pakankamai sunku kontroliuoti. Labiausiai užkrečiamos paukščių gripo atmainos yra H5 ir H7.
Dažniausi viruso simptomai yra staiga padidėjęs paukščių pulko mirtingumas, sumažėjęs kiaušinių dėslumas, vandens ir lesalų suvartojimas.
Pastebėta, kad paukščių gripas nebėra sezoninis virusas, kaip manėme anksčiau. Ne taip seniai virusas daugiausia pasireiškė šalyse, kuriose yra daug vandens telkinių, pavyzdžiui, Nyderlanduose. Paprastai tai nutinka migracijos sezono metu, taigi paskutiniais metų mėnesiais. Tačiau virusas pasirodo ir sausesnėse vietovėse, bet kuriuo sezono metu.
Rizika žmogui
Paukščių gripo rizika žmogui yra nedidelė, juo galima užsikrėsti, tačiau tokie atvejai gana reti. Tie reti atvejai dažniausiai pasitaiko tarp žmonių, dirbančių paukščių fermose.
Ar saugu valgyti paukštieną ir kiaušinius?
Svarbu paminėti, kad tinkamai paruošta ir išvirta paukštiena ir kiaušiniai neturėtų kelti pavojaus vartotojams. Tikimybė, kad užsikrėtę naminiai paukščiai pateks į maisto grandinę, yra labai menka, nes maisto saugos institucijos yra atsakingos už visos tarpvalstybinėje ir užsienio prekyboje parduodamos paukštienos tikrinimą.
Paukščių gripo protrūkiai pasaulyje
2022 m. paukščių gripas užregistruotas 29 JAV valstijose. Agentūros duomenimis, užkrėstų paukščių pulkuose iš viso buvo daugiau kaip 33 mln. paukščių. JAV veterinarijos tarnyba patvirtino, kad šiuos paukščius būtina eutanazuoti, siekiant užkirsti kelią viruso plitimui.
Nuo spalio mėnesio virusas laukiniams paukščiams buvo nustatytas 675 kartus, o naminiams gyvūnams užregistruoti 534 ligos atvėjai. Įdomu paminėti, kad virusas keliose šalyse aptiktas ir žinduolių organizmuose:
2022 metais Prancūzija susidūrė su didžiausia istorijoje paukščių gripo krize, retai pasitaikantis ligos protrūkis pasiekė didžiausius naminių paukščių auginimo regionus ir užkrėtė daugiau kaip 12 mln. paukščių. Dėl paukščių gripo plitimo susirūpino vyriausybė ir paukštininkystės pramonė, paukščių gripas gali ne tik nuniokoti pulkus, bet taip pat gali stipriai apriboti prekybinius procesus bei sukelti žmonių užsikrėtimo pavojų.
Virusas, kurį atnešė rudenį migruojantys laukiniai paukščiai, smogė visoms 27 Europos Sąjungos šalims, išskyrus Maltą ir Kiprą, o didžiausią žalą patyrė Italija.
Kalbant apie Azijos regioną: Kinija, Japonija, Filipinai, Korėjos Respublika ir Vietnamas taip pat susidūrė su paukščių gripo protrūkiu.
Vakcina nuo paukščių gripo
Farmacijos bendrovės nelieka abejingos ir kuria vakciną nuo šio viruso. Kita vertus, ne visos šalys nori įdiegti vakcinos strategiją. Tačiau dabar, kai virusas taip sparčiai plinta, vis daugiau šalių taip pat įžvelgia vakcinacijos poreikį. Taigi netrukus Nyderlanduose, Belgijoje ir Prancūzijoje bus pradėti atlikinėti vakcinų bandymai.